Chaoui/Grammaire/Conjugaison/le verbe aller

Une page de Wikiversité.
Sauter à la navigation Sauter à la recherche

Le verbe (aller) ruḥ

Izri ilaw (passé)

  • neč ruḥeɣ
  • cek truḥed
  • netta iruḥ
  • cem truḥed
  • nettat truḥ
  • nečni nruḥ
  • kenwi truḥem
  • nehni ruḥen
  • nečenti nruḥ
  • kenenemti iruḥemt
  • nehhenti ruḥent

Izri ibaw ( passé à la négation)

  • neč ur ruḥeɣ ca
  • cek ur truḥed ca
  • netta ur iruḥ ca
  • cem ur truḥed ca
  • nettat ur truḥ ca
  • nečni ur nruḥ ca
  • kenwi ur truḥem ca
  • nehni ur ruḥen ca
  • nečenti ur nruḥ ca
  • kenenemti ur iruḥemt ca
  • nehhenti ur ruḥent ca

Urmir s ad (présent et futur)

  • neč ad ruḥeɣ
  • cek ad truḥed
  • netta ad iruḥ
  • cem ad truḥed
  • nettat ad truḥ
  • nečni ad nruḥ
  • kenwi ad truḥem
  • nehni ad ruḥen
  • nečenti ad nruḥ
  • kenenemti ad iruḥemt
  • nehhenti ad ruḥent

Urmir illaw (présent et futur affimatif)

  • neč ttruḥiɣ
  • cek tettruḥid
  • netta yettruḥa
  • cem tettruḥid
  • nettat tettruḥa
  • nečni nettruḥa
  • kenwi tettruḥam
  • nehni tettruḥan
  • nečenti nettruḥa
  • kenenemti tettruḥamt
  • nehhenti titruḥant

Urmir usid ibaw ( présent et futur à la forme négatif)

  • neč ur ttruḥiɣ ca
  • cek ur tettruḥid ca
  • netta ur yettruḥa ca
  • cem ur tettruḥid ca
  • nettat ur tettruḥa ca
  • nečni ur nettruḥa ca
  • kenwi ur tettruḥam ca
  • nehni ur tettruḥan ca
  • nečenti ur nettruḥa ca
  • kenenemti ur tettruḥamt ca
  • nehhenti ur titruḥant ca

L'impératif (annaḍ)

  • cek ruḥ
  • cem ruḥ
  • kenwi ruḥet/ruḥem
  • kennemti ruḥemt